Destek Hattı (0850 665 60 55) - (08.30 - 18.30) -- Whatsapp Sipariş Hattı(0539 412 12 90) - (7/24) ⛟ Sipariş Takip
Yünler Nasıl Yıkanır?
06 Temmuz 2020

Yünler Nasıl Yıkanır?

Giyim parçalarının her biri, kendi kumaş tipine uygun yıkama şekilleri gerektirir. Kumaşların gerekli bakım talimatları takip edildiğinde, uzun süreli bir kullanım sağlanabilir ve ilk günkü canlılığı korunabilir. Yünlü giyim ürünleri, kış aylarının sıcacık geçmesini sağlayan ve yanlış bakım talimatları takip edildiğinde deformasyona uğrama hızı en yüksek olan parçalardır. Kış boyunca o yumuşacık hissin kalmasını sağlamak ve en sevdiğiniz kazağı uzun bir süre giymek istiyorsanız yıkama sürecinde dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar vardır. 

Doğru Deterjan İlk Adımdır

Herhangi bir kumaşı yıkamak için kullandığınız çamaşır deterjanı, yünlülerin sertleşmesine, küçülmesine veya yıpranmasına neden olabilir. Bu giyim parçaları için özel olarak hazırlanmış deterjanların tercih edilmesi önerilir. Yünlü deterjanları, kumaşın yumuşaklığını koruması, makinedeki sıcaklığa karşı küçülmesinin önlenmesi gibi faydalar sağlayacak şekilde hazırlanmış formüller içerir. 


Çamaşır Makinenizi Ayarlayın

Kıyafetlerin etiketlerinde yıkanabilecekleri sıcaklık dereceleri, kumaş özellikleri gibi bilgiler bulunmaktadır. Yıkayacağınız yünlünün, çalıştıracağınız çamaşır makinesi programına uygunluk gösterdiğinden emin olun. Bir yünlü kıyafeti normalde dayanamayacağı sıcaklıklarda yıkamak, geri dönüşü olmayan zararlar vermenize neden olabilir. 


Tamamen Islakken Asmayın! 

Yünlü kumaşlar, ıslandıklarında ağırlaşırlar. Makineden ilk çıktıkları andaki ağırlıkları ile yünlülerinizi asarsanız kumaşın bir süre sonra esnediğini görürüsünüz. Bu esneme sadece kumaşa zarar vermekle kalmaz aynı zamanda sarkan kısımları büyüyeceği ve diğer kısımları aynı kalacağından dolayı bir orantısızlık oluşmaya başlar. Bu sorunun önüne geçmek için çamaşır makinesinden ilk çıktıkları anda yünlülerinizi asmak yerine bir yere sermeyi deneyebilirsiniz. İlk andaki ıslaklıklarını kaybedip ağırlıkları normale yaklaştıktan sonra asarak tamamen kurumalarını sağlayabilirsiniz. 


Makineye Çok Atmamaya Dikkat Edin

Bu nokta, yünlülerinize değil, çamaşır makinenizde oluşabilecek zararları önlemeye yöneliktir. Eğer normal bir kumaşı çamaşır makinenize atarken koyacağınız kadar fazla çamaşırı yünlü atarken de koyarsanız birçok problemle karşılaşabilirsiniz. Bunun nedeni, yünlüleri ıslakken asmamanın önerilmesiyle aynıdır. Yünlüler ıslandıkça ağırlaşacaktır. Çamaşır makinenize kuruyken koyacağınız ağırlık normal kapasitesinde olsa da ıslandığında bu ağırlık, kapasiteyi aşacaktır. Yünlülerinizi yıkarken her zaman diğer kumaşlara oranla atacağınızdan daha azını makinenize atın. Böylelikle ıslandıklarında oluşacak ağırlığın makine kapasiteniz dahilinde kaldığından emin olursunuz. 


E-Ticaret altyapısı eTicaret.Guru ® ile hazırlanmıştır.

× Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.