Destek Hattı (0850 665 60 55) - (08.30 - 18.30) -- Whatsapp Sipariş Hattı(0539 412 12 90) - (7/24) ⛟ Sipariş Takip
Vücut tipinize göre çanta seçimi
23 Ocak 2020

Vücut tipinize göre çanta seçimi

Kadınların en önemli aksesuarlarından olan çantalar, kıyafeti tamamlamalarının yanı sıra en salaş parçaları bile harika kombinler haline getirebiliyorlar. Onlarcasına sahip olmak istediğimiz çantalar; devamlı değişen ve gelişen modanın ışığında, farklı tasarımlar ve farklı tarzlarda karşımıza çıkarak kalbimizi çalıyor. Ancak beğendiğimiz her çantayı satın almak mümkün olmuyor. Yüksek fiyatlı ya da stilimize uygun olmadığını düşündüğümüz çantaları ne kadar beğensek de, aşkımız başka bahara kalıyor.

Çanta tercihlerimizde marka, model, renk, desen ve boyuta göre tercih yapsak dahi atladığımız bir konu var; vücut tipimiz! Sadece çantanızı değiştirerek olduğunuzdan daha kilolu ya da daha zayıf görünebileceğinizi biliyor muydunuz? Kulağa garip gelse de bu tam olarak doğru! İşte vücut tipinize göre tercih edebileceğiniz çanta modelleri!

Ters üçgen vücut tipi

Geniş omuzlar, normal bir bel, küçük kalçalar ve uzun bacaklara sahip olan ters üçgen tipindeki kadınlar; bedenlerinin alt kısmını daha geniş gösterecek uzun askılı postacı çantaları rahatlıkla kullanabilirler. Yüzücü tipi vücut olarak da bilinen bu vücut tipindeki kadınların hiçbir zaman kullanmaması gereken çantalar ise sırt çantaları. Olduğunuzdan daha iri ve geniş görünmenize sebep olacak bu çantalar, sizin için en yanlış seçim olacaktır. Seçeceğiniz çantanın sizi daha dengeli bir görünüme kavuşturması için geniş askılı ve minik çantalardan da uzak durmalısınız. Atletik bir görünüşe sahip olan ters üçgen vücutlu kadınlar, son dönemde çok moda olan bel çantalarını ya baget çantaları da tercih edebilirler. 


Armut tipi vücut

Geniş kalçalarınız, küçük göğüsleriniz ve dar omuzlarınız varsa; armut tipi vücuda sahipsiniz demektir. Armut tipi vücutlarda kullanıma en uygun çantalar; belinizi kalın göstermeyecek, omuzları ve göğüs çevresini destekleyecek çantalardır. Vücudu saran çapraz kullanımlı crossbody çantalar ya da kısa saplı küçük messenger çantalar sizin için en uygun ürünlerdir. Armut tipi vücutlu kadınların kullanacakları çantalar, bel altına inmemelidir. Böylelikle ilgiyi vücudun üst kısmına çekerek, olduğunuzdan daha fit bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Parlak, taşlı ya da zımbalı modeller; armut tipi vücutlu kadınlar için biçilmiş kaftan olacaktır. Armut tipinde vücutların koşarak uzaklaşması gereken çantalar ise uzun saplı postacı çantalar. Bu çantalar, üst bedenine oranla daha geniş kalçaları bulunan kadınların fazla kilolu görünmelerine sebep olacaktır. 

Elma tipi vücut

Küçük kalçaları ve ince bacaklarına kıyasla geniş omuzları ve büyük göğüsleri bulunan elma vücut tipine sahip kadınlar, kıyafet ya da aksesuar kullanımında ilgiyi vücudun altına kaydıracak ürünler seçmelidir. Elma tipi vücuda sahip kadınlar için en ideal çantalar uzun saplı deri çantalar olacaktır. Vücudun altı ve üstü arasındaki dengeyi kurmaya yarayacak büyük portföy çantalar da alternatifleri arasında yer alabilir. Elma tipi vücuda sahip kadınların kesinlikle kullanmaması gereken çanta modelleri ise hobo çantalar. Kullanım kolaylığı ve günlük kombinlere uyum sağlaması sebebiyle sıklıkla tercih edilen hobo çantalar; elma tipi vücutları çok kilolu gösterir. Elma tipi vücuda sahip kadınlar kapaklı ve zincir askılı omuz çantalarını da kullanabilirler. 


Dikdörtgen vücut tipi

Birbiriyle orantılı omuz ve kalça ölçülerine sahip olan dikdörtgen vücut tipindeki kadınlar, bel çantaları kullanarak kum saati görünümüne ulaşabilirler. Keskin kalça şekilleri ve düz bir şekilde görünen siluetlerini kıvrımlı bir hale getirmesi gereken bu kadınlar, çantalarını kalçalarına paralel olarak tutmalılar. Bileğin kavrayabildiği zarf tipindeki clutch çantaları da kolaylıkla taşıyabilecek olan dikdörtgen vücut tipindeki kadınlar için yuvarlak çantalar da uygun olacaktır. Çanta seçimi konusunda zorluk yaşamayan dikdörtgen vücutlar, son yılların trendi tote çantalar ya da baskılı bez çantaları kullanırken de sıkıntı çekmeyecektir. Büyük boy çantaları rahatlıkla kullanabilen dikdörtgen vücut tipine sahip kadınların tercih etmemeleri gereken çantalar ise ince kayışlı küçük çantalar.


Kum saati vücut tipi

Kıyafet seçiminde olduğu gibi çanta seçimlerinde de çok şanslı olan kum saati vücut tipine sahip kadınlar, şahane vücutları sayesinde istedikleri her türlü çanta ve aksesuarı rahatlıkla kullanabilirler. İncecik belleri, güzel omuzları ve kalçalarıyla manken gibi görünen kum saati vücutlar; küçük ve ışıltılı çantaları tercih ederek daha çarpıcı bir görüntü elde edebilirler. Sırt çantaları kullanarak tek adımda modern bir görüntüye kavuşabilen kum saati vücut tipindeki kadınlar, bu çanta modelleri sayesinde konforlu bir gün geçirebilirler. Bel kıvrımlarını ortaya çıkaracak orta boy çantaları da tercih edebilecek olan kum saati vücutlar, çantalarını bel hizasının biraz yukarısında kullanmalıdır. Böylece mükemmel fiziklerini de ortaya çıkarmış olurlar. 


Çanta alırken aceleci davranmayın

Boyunuz, kilonuz ya da vücut tipimiz ne olursa olsun; çanta alırken yaptığımız yanlışların başında hızlı karar vermek geliyor. Satın almak istediğiniz modelin, bedeninize ve tarzınıza uygun olup olmadığına bakmadan alelacele yapılan tercihler; kullanmadığınız birçok çantanın gardıropta eskimesine sebep oluyor. 

Çanta alınırken, hoşunuza gidebilecek modellerin bulunduğu birkaç markaya göz atmak; en kaliteli ürünü, en uygun fiyata almanıza yardımcı olacaktır. Satın almak istediğiniz çantayı bulduktan sonra gardırobunuzda bulunan kıyafet ve ayakkabılarınızı kontrol etmeniz de önemli. Eğer birlikte kullanabileceğiniz ürünler çoğunluktaysa, çantayı takıp aynada kendinize bir bakın ve son kararınızı verin. 

Sadece trend olduğu için almak istediğiniz çantaları tercih etmeyin. Unutmayın ki; kısa bir araştırmayla uzun süre kullanabileceğiniz, size daha uygun bir çantayı rahatlıkla bulabilirsiniz. 


E-Ticaret altyapısı eTicaret.Guru ® ile hazırlanmıştır.

× Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.