Destek Hattı (0850 665 60 55) - (08.30 - 18.30) -- Whatsapp Sipariş Hattı(0539 412 12 90) - (7/24) ⛟ Sipariş Takip
Kıyafetlerinizi uzun süre kullanabilmek için tüyolar
10 Ocak 2020

Kıyafetlerinizi uzun süre kullanabilmek için tüyolar

Moda sektöründe yaşanan gelişmelerle birlikte sadece tarzlar değil, kıyafetlerin kullanım süreleri de değişiyor. Son günlerde ortaya çıkan “fast fashion” akımıyla birlikte kadınlar kıyafetleri için çok para harcıyor ve onları hemen tüketip yenisini almak istiyor. Fakat gerek iş hayatında gerek günlük yaşamınızda kullandığınız parçaların uzun süreli kullanılabilmesi, sizlere maddi açıdan büyük bir rahatlama sağlıyor. 

Çok severek ve yüksek meblağlar ödeyerek aldığınız kıyafetlerinizi uzun süre kullanabilmek için bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Satın aldığınız kıyafetleri yıkarken ve ütülerken yapacağınız hatalar, o çok sevdiğiniz giysilerin kullanım ömrünü kısaltabiliyor. Üstelik sadece temizleme aşamasında yapılan yanlışlıklar değil, giysilerinizi muhafaza ettiğiniz yer bile onların hızlıca eskiyip kötü bir görünüm kazanmasına neden oluyor. Bu durumun önüne geçmek için giysilerinizi uzun süre kullanmanıza yardımcı olacak tüyolar hazırladık!

Kaliteli ürünler satın alın

Zor şartlar altında çalışarak sahip olduğumuz maaşları dikkatli harcamak istediğimizde, satın aldığımız ürünlerin kalitesinden taviz vermek zorunda kalabiliyoruz. Ancak kalitesiz ürünler hem sağlığımıza hem bütçemize hem de doğaya büyük zararlar veriyor. Çoğunlukta Asya ülkelerinde kölelik sistemiyle çalıştırılan insanların ürettiği polyester katkılı ucuz kıyafetler, birkaç yıkamada yıpranarak aynı modelde bir kıyafeti defalarca almanıza sebep oluyor. Bu nedenle tasarruf edeceğim derken paranızı çöpe atıyorsunuz. Bu durumun önüne geçmek için kalitesine güvendiğiniz markaların indirim dönemlerini bekleyip yüksek standartlarda ürünlere bütçenize uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. 

Yıkama talimatına uyun

Kıyafetlerin içine dikilen etiketler, çoğu zaman ilk günden kesilip atılıyor. Kıyafetlerin kullanım ömrünü uzatacak bilgilerin yer aldığı etiketlerdeki talimatlara uymamak, kıyafetlerinizin kolayca yıpranmasına ve giyilemeyecek kadar kötü bir görüntü almalarına neden oluyor. Bu durumun önüne geçmek için yıkama, kurutma ve ütüleme işlemlerinin kıyafetlerde bulunan etiketlere uygun olarak yapılması gerekiyor. Kıyafeti kaç derecede yıkamanız gerektiği, makinede yıkanıp yıkanamayacağız, kuru temizleme gerekliliği ya da ütü ayarıyla ilgili tüm bilgileri kıyafetinizin iç etiketinde bulmanız mümkün. 


Kıyafetlerinizin rengine uygun deterjanlar kullanın 

Özellikle siyah renkli kıyafetlerde görülen renk solması, büyük ümitlerle aldığınız kıyafetleri birkaç kez giydikten sonra kullanamamanıza neden oluyor. Kıyafetlerin çok yüksek derecede, rengine uygun olmayan deterjanlarla yıkanması kıyafetlerin solmasına sebebiyet veriyor. Bu nedenle kıyafetleri yıkarken kaliteli ve ürünün rengine göre deterjanlarla yıkamalı ve çıkarmanız gereken bir leke varsa dahi klasik yöntemleri kullanmanız gerekiyor. Kıyafetleri uzun süre kullanabilmek için ters çevrilerek yıkanmaları ve ütülenmeleri de oldukça önemli. Benzer renkli kıyafetlerin birlikte yıkanması da kıyafetlerin uzun süre ilk günkü gibi kalmasını sağlıyor. 

Kıyafetleri uygun yerlerde muhafaza edin

Yazlık ya da kışlık kıyafetlerinizi kullanmadığınız zamanlarda yıkanmış ve ütülenmiş olarak saklamanız gerektiğini unutmayın. Mevsime uygun olmayan kıyafetler saklanırken vakumlu poşet kullanmak, kıyafetin dayanıklılığını artırarak uzun süre kullanmanıza imkân sağlayacaktır. Kıyafetlerin formlarını kaybetmemeleri için boyutlarına uygun boyda poşetlerle birlikte kuru ve serin bir yerde saklanması gerekli. Rutubetten ve güvelerden uzak tutulan giysiler, ömür boyu kullanıma elverişli olacaktır. 


E-Ticaret altyapısı eTicaret.Guru ® ile hazırlanmıştır.

× Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.